Category Archives: Congratulations and Thank You

Ladies Invitational 2018 Winners

Cha Cha Cha

Team Winners

1st Linda Harbaugh
Deborah Sullenberger
Carol Clawson
Denise Heffelfinger

2nd Betty Rosa
AnnaMarie Hurley
Karen Hough
Peggy Haraczy

3rd Kimberly Haggin
Susan Boyle
Dorthy Stein
Sharon Pentrak

PROXIMITY Winners

Closest To Pin
#4 Patty Kegel
#7 Jamie Bizup
#11 Ann Queale
#17 Katie Miller

Long Putt
#1 Holly Hall
#15 Jody Keating

Long Drive
#10 Peggy Haraczy

Men’s Invitational 2018 Winners

May 31st, June 1st, and June 2nd

Congratulations to the 2018 winners! (Pictures below!)

Overall Winners: Dave Strauser and Joe Rex

Flight 1: 1st place BJ Torau and Jason Potuzko (26.5), 2nd place Ray Nelson and Dave Smail (25.5)

Flight 2: 1st place David Strauser and Joe Rex (27.5), 2nd place Michael Cunningham and Bob Fletcher (24)

Flight 3: 1st place Les Botkin and Ovi Manciu (25), 2nd place Bernie Lynch and Garrett Stempfer (24)

Flight 4: 1st place Brian Quinn and Jeep Quinn (29), 2nd place Chris Kerr and Michael Kenney (26.5)

Flight 5: 1st place Nick Morrison and Barry Kassel (28), 2nd place Dave Dillman and Kurt Kuyat (23.5)

Flight 6: 1st place Art Hoopes and John Klimchock (27), 2nd place Lawrence Shekell and Ron Denunzio (26.5)

Flight 7: 1st place Dale Whigham and Jerry Wilcosky (26.5), 2nd place Keith Miller and Bob Swann (26)

Flight 8: 1st place Ray Hess and Ben Thomas (28), 2nd place William Goerlich and Terry Lee (23.5)

Member-Guest 2018 Winners

Wednesday, May 2nd

1st Gross: Mike Grados, Larry Ott, Mike Lancia, Marty Slovonic

1st Net: Ray Nelso, Jim Kane, Jeff Junstrom, John Berger

2nd Net: Art Hoopes, Dave Klimchock, John Klimchock, Dave Kornedis

3rd Net: Dave Gilbert, Scott Green, Eric Wenning, Don Gilbert

4th Net: Paul Zanotto, Tom McLaughlin, Brian Saylor, Adam Kauffman

Giveaway Winners:

Minimum Credit for 2018: Rob McCalmont

Evening Membership: J.D. Kurtz

Golf Membership: John Siemering, Sr

Other Prizes: Dave Kornedis, John Klimchock, Tom Brklycica, Chris Snyder, Dave Walden, Dave Hanna, and Larry Ott

Thank you to all the members and their guests for a great day!

Opening Day 2018 Winners

Saturday, April 28th

1st Place

Mens: Ed Elliott, Jim Mendillo, Paul Zanotto, Ted Paladino

Ladies: Sally Sheerer, Melane Baraniak, Barb Gabelt, Carolyn Morford

2nd Place

Ben Biss, Bill Bode, Kevin Metsger, Nick Morrison

3rd Place

Joe Corsi, Dave Nelson, Dave Gallatin, Vince Detore

4th Place (3-way tie)

Dave Strauser, Paul Gabelt, Jack Krall, Mike Snyder

Rick McLeary, Mark Parish, Joe Griffith, Jim Mendillo

Corey Riddell, Jeep Quinn, Jay Vreeland, Mike Goerlich

October 2017 Winners

There were four big events held in October:

Two Man Championship-The Two Man Championship concluded with a three team playoff on Sunday October 7th.  The participants were Allen Jurica and Corey Riddell, Jim and Ben Biss, and BJ Torau.  The event started off with a Moment of Silence on the 1st tee for Nick Morrison III who passed far too early the month prior.  The team of Allen Jurica and Corey Riddell were the eventual champions but it was not an easy road, every team played well but the eventual winners played just slightly better.  Congratulations to the Champions!

Senior Club Championship-a cool and blustery day met the golfers as they competed on October 2nd, the scores were fantastic for such a harsh day.  The Winners of each division were as follows: 50-60 Low Gross David Smail and Low Net Mike Murphy. 61-70 Low Gross and overall champion Joe Corsi, 2nd Low Gross Bill Hough and 3rd Low Gross Joe Pianko.  Low Net was Mark Elliott followed by 2nd Low Net Paul Zanotto.  The 71 plus age range Low Gross was Walter Shutter with Low Net being Ray Hess, 2nd Bill Bode and Terry Lee.  Kudos to all that participated.

Chili Classic-a great day of weather and Golf was capped off by a great dinner that included the honoring of the winners of the major Golf events for 2017.  The Chili Classic winners are as follows: 1st Gross Sheila Kassel, Carolyn Morford, Barry Kassel, Jim Morford. 2nd Gross Rick Stephenson, Corey Riddell, Allen Jurica, Barry Novotny.  1st place Net Jamie Danko, David Danko, Mark Roach, Robin Roach.  2nd place Net Marcie Larson, Barb Sloan, Linda Harbaugh, Robin Giunta.  3rd place Net Tom Donchez, Case Donchez, Jim Laughlin, Joe DiBartola.  Proximity winners were: Case Donchez, Jim Morford, Al Ludwig, Chris Flemming, Dre Minucci, Fred Hohman, Bob Bulas, Roger Strayer, Bill Fowler, Joe Griffith, Stan Treskovich, Sheila Kassel, Tom James, Nick Senuta, Frank Stiner, Joan Treskovich.  We hope all 116 that played had a great time!

Pumpkin Par 3-A wonderful turnout was greeted by weather more applicable to late August than late October, but everything is always fun for the Pumpkin Par 3.  The Winners were:   Low Gross Ladies Holly Hall 30, Low Net Isabel Jones 24.  Low Gross Men Seth Matthews 28, and Low Gross Eric Garver 22.  Low Team was Craig Garver, Eric Garver, Rick Stephenson, and Mike Zacur.  2nd Low Team was Isabel Jones, Janet Barker, Rich Barker, and a blind draw.  Proximity winners were: Rich Barker, Mary Crocker, David Paladino, Ted Paladino, Eric Garver, Mike Murphy, Pat Warren, Mike Zacur, and Fred Crocker.  Thank you to all the participants.

New King of Swing Crowned

The 19th Annual King of Swing was concluded this past week.  The winner was Bill Thompson defending his crown from last season, he beat runner-up Brian Quinn by a score of 3 &2, in an exclusive with this reporter “all my matches were fun and Brian played very well, we both wanted to be this year’s King of Swing.”  It was a very good match that was decided by a few holed putts coming down the stretch. Congratulations to Bill!

5-Man 2017 Winners

The 5-Person Scramble was again a load of FUN!

Two pins were used on 6 holes which just added to the fun with this event that has been in existence for 20+ years.  The golf course was very nice, while both breakfast and lunch were fantastic.

Players under 61-under played Blue Tees, players 62-69 played green tees,  70+ years played the white tees, and the Ladies played the red tees.   If you weren’t in attendance you missed a good day, here are the lucky teams:

Net Score-

1st  : Holly Hall-Sally Sheerer- Karen Hough- Gayle Smith- Betty Rosa

2nd : Bob Guinta- Kristen Obush- Jim Voytek- Al Bayer- Mike Grados

3rd  : John Albino- Matt Elliott- Mark Elliott- Seth Matthews- Bill Jamison

Gross-

1st : Lou Bruzda- Josh Redding- John Bruzda- Mr. Anderson- Jeff Ludwig

2nd : Ken Hue- Dan Horner- Mike Keating- Barney McArdle- Brian Julian

3rd : Ray Nelson- Fred Crocker- Brad Jacko vitz- Ryan Matsko- Paul Dominic

 

Closest to the Pin-

Hole 4: Joe Pianko

Hole 7: Bill Brown

Hole 11: Barney McArdle

Hole 17: Bill Brown

 

Long Putt-

Hole 2: Chuck Vecchiola

Hole 12: Ken McCracken

Hole 18: Bill Benton

 

Long Drive-

Hole 5: Corey Compliment

Hole 10: Brad Jackovitz